Prof. Roman Ciesielski

(04.11.1924r. – 09.06.2004r.)

ciesielski

 

Profesor Roman Ciesielski urodził się 4 listopada 1924r. w Krakowie. Po zakończeniu II wojny światowej zdał maturę i podjął naukę na Wydziałach Politechnicznych Akademii Górniczej w Krakowie. Wcześniej w okupowanym Krakowie ukończył Szkołę Budowlaną i odbył praktyki jako technik budowlany w Biurze Inżynierskim. Wydział Inżynierii Lądowej i Wodnej ukończył w 1948r., ale już od 1947r. był zatrudniony w Katedrze Statyki i Wytrzymałości Materiałów.

 

Na Politechnice Krakowskiej przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta do profesora zwyczajnego. W macierzystej Uczelni pełnił liczne odpowiedzialne funkcje kierownicze. Był kierownikiem Katedry Dynamiki Budowli, dyrektorem Instytutu Mechaniki Budowli, prodziekanem, prorektorem i rektorem. Z tej ostatniej funkcji został usunięty po wprowadzeniu stanu wojennego.

 

Został wybrany członkiem korespondentem PAN, później – członkiem rzeczywistym PAN. Po reaktywowaniu Polskiej Akademii Umiejętności został wybrany również jej członkiem czynnym. Zajmował również stanowisko przewodniczącego Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

 

Profesor wypromował 18 doktorów, opiekował się 10 habilitacjami. Recenzował dziesiątki prac doktorskich, opracował ponad 80 opinii do wniosków nominacyjnych.

 

Profesor jako naukowiec znany był w Polsce i poza jej granicami. Zajmował się dynamiką konstrukcji, a w szczególności diagnostyką i oceną szkodliwości drgań, metodami pomiarów i identyfikacji dynamicznej. Był autorem albo współautorem ponad 600 publikacji.

Profesor zapoczątkował w Polsce systematyczne prace dotyczące problematyki wpływów parasejsmicznych na budowle, a termin ”drgania parasejsmiczne” został wprowadzony właśnie przez Profesora. Oryginalnym osiągnięciem Profesora w tym zakresie jest opracowanie skal wpływu drgań parasejsmicznych na budowle, znanych i cytowanych w literaturze polskiej i zagranicznej pod nazwą "skale SWD". Jako pierwszy w Polsce podjął problematykę wpływów drgań komunikacyjnych na budowle zabytkowe. Z inicjatywy Profesora i pod Jego kierunkiem powstały dwie zasadnicze normy państwowe dotyczące wpływu drgań parasejsmicznych na budynki (PN-85/B-02170) oraz wpływu drgań na ludzi w budynkach (PN-88/B-2171). Profesor zainicjował w 1978 r. organizowane cyklicznie Sympozja Wpływy sejsmiczne i parasejsmiczne na budowle.

Profesor był naukowcem, ale również praktykującym inżynierem budownictwa. Projektował obiekty przemysłowe w wielu miejscach w Polsce.

W latach 1989–1991 Profesor sprawował mandat senatora z województwa krakowskiego z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

W czasie okupacji był żołnierzem Armii Krajowej.

Niektóre wyróżnienia i odznaczenia przyznane Profesorowi:

  • Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Walecznych
  • Krzyż Partyzancki
  • Krzyż Armii Krajowej
  • Medal Zwycięstwa i Wolności
  • Odznaka Grunwaldzka
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Medalem PAN im. Mikołaja Kopernika
  • Odznaka Honorowa oraz Medal Zasłużony dla Politechniki Krakowskiej

Profesor był również laureatem wielu nagród za osiągnięcia w pracy naukowej przyznawanych przez ministrów: budownictwa, edukacji, nauki.
Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa nadał Mu swoje najwyższe wyróżnienie: godność członka honorowego.

Politechnika Krakowska nadała Profesorowi godność doktora honoris causa.

 

Opracowano na podstawie:

  • J. Kawecki, S. Pyrak, W. Włodarczyk: Wspomnienie o śp. prof. Romanie Ciesielskim, Inżynieria i Budownictwo, nr 9, 2004, str. 463-469.
  • R. Izbicki, S. Kobielak: Wspomnienie o śp. prof. Romanie Ciesielskim, Pismo Informacyjne Politechniki Wrocławskiej "Pryzmat", nr 179, 2004, str. 28-29.