Statut Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej

 

Art.1   NAZWA

Niniejsza organizacja nosi nazwę Polska Grupa Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej (PGISiP) zwana w tym dokumencie w skrócie „Grupą” lub „PGISiP”.

Art.2   CEL

2.1.  Celem Grupy jest propagowanie współpracy między pracownikami nauki i inżynierami  w Polsce w dziedzinie inżynierii sejsmicznej
i dziedzinach pokrewnych, którymi zajmuje się inżynieria parasejsmiczna.

2.2.  Grupa realizuje swoje zadania wymieniając informację naukowo – techniczną poprzez:

a. organizowanie konferencji i seminariów,

b. utrzymywanie kontaktu z międzynarodowymi organizacjami o podobnych zainteresowaniach a w szczególności w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Inżynierii Sejsmicznej  (International Association for Earthquake Engineering – IAEE) i Europejskim Stowarzyszeniem Inżynierii Sejsmicznej (European Association for Earthquake Engineering – EAEE),

c. kontakty z narodowymi komitetami normalizacyjnymi działającymi w obszarach zbliżonych do inżynierii sejsmicznej i parasejsmicznej.

2.3.  Grupa jest związana z Komitetem Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk w sposób zgodny z powiązaniami innych Grup afiliowanych przy Komitecie Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

Art.3   WARUNKI CZŁONKOSTWA

Członkami Grupy mogą być inżynierowie, naukowcy i inne osoby fizyczne zajmujące się problematyką wpływów sejsmicznych w technice.

Art. 4   SPOSÓB UZYSKANIA CZŁONKOSTWA

Uzyskanie członkostwa Grupy następuje po zatwierdzeniu przez Komitet Wykonawczy (Art.6) PGISiP.

Art.5   ZGROMADZENIE OGÓLNE

Zgromadzenie ogólne składa się ze wszystkich członków Grupy.

Art.6   ZARZĄD

6.1.  Sprawami Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej kieruje Zarząd PGISiP.

6.2.  W skład Zarządu wchodzi sześciu członków:

- przewodniczący,

- zastępca przewodniczącego,

- sekretarz,

- zastępca sekretarza,

- dwóch zwykłych członków Zarządu.

6.3.  Do podstawowych zadań Zarządu należy:

- ustanowienie i podtrzymywanie kontaktów z EAEE, IAEE oraz innymi organizacjami o podobnym celu (w szczególności Zarząd wybiera ze swojego grona delegatów do IAEE oraz EAEE – Art. 6.5), kontakty z władzami Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk i uczestnictwo w jej działalności naukowej i organizacyjnej,

- kontakty z władzami państwowymi i komitetami do spraw norm budowlanych związanych  z inżynierią sejsmiczną i parasejsmiczną,

- organizowanie konferencji, seminariów i sympozjów,

- inicjowanie działalności w celu uzyskania funduszy na badania dotyczące inżynierii sejsmicznej.

6.4.  Wyboru przewodniczącego i pięciu pozostałych członków Zarządu dokonuje się na specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego (Art.5).

6.5.  Na swoim pierwszym posiedzeniu Zarząd dokonuje wyboru zastępcy przewodniczącego, sekretarza i zastępcy sekretarza spośród swoich członków. Ewentualni delegaci do międzynarodowych organizacji (np. IAEE lub EAEE) mogą być wybrani przez Zarząd spośród jego członków w oddzielnym głosowaniu.

6.6.  Zebrania Zarządu są zwoływane na wniosek Przewodniczącego tak często jak tego wymagają potrzeby Grupy. Zawiadomienia o zebraniu powinny być doręczone wszystkim członkom Zarządu z odpowiednim wyprzedzeniem.

6.7.  Zarząd zwołuje specjalne posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego w celu wyboru Przewodniczącego i Zarządu w czasie każdej konferencji dot. inżynierii sejsmicznej i parasejsmicznej, nie rzadziej jednak niż co cztery lata. Zawiadomienie o Zgromadzeniu Ogólnym powinno być doręczone każdemu członkowi Grupy nie później niż na jeden miesiąc przed posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego.

6.8.  Wszystkie istotne głosowania i wybory Grupy zapadają większością głosów członków uczestniczących w posiedzeniu.

Art.7   ZMIANY W STATUCIE

Poprawki Statutu Grupy mogą być dokonywane większością co najmniej 2/3 głosów członków biorących udział w Zgromadzeniu Ogólnym.

 

Plik PDF